Powrót do: strona główna | blog
Przewiń w prawo, żeby zobaczyć pozostałe kolumny

Promocja dla oszczędnych: brak opłat za rachunek i 150 zł premii

Citi Handlowy, BGŻ BNP Paribas, Idea Bank i Nest Bank – te cztery instytucje poprowadzą konto osobiste bez opłat

Standardem w bankach są dziś opłaty naliczane warunkowo. Jeśli klient zapewnia regularne wpływy na konto osobiste lub często płaci kartą, jest zwolniony ze stałych miesięcznych opłat. Gdy jednak o tym zapomni, musi zapłacić za ROR kilka, a niekiedy nawet kilkanaście złotych miesięcznie.

Istnieją jednak rachunki, które pozostają darmowe nawet wtedy, gdy aktywność klienta spada do zera (podkreślamy, że chodzi tu o brak stałych opłat za prowadzenie konta i za użytkowanie karty debetowej; prowizje za wykonywane czynności mogą się pojawiać w cennikach). Klienci mają do wyboru cztery takie produkty: promocyjne konto internetowe Citi Priority w Citi Handlowym, Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas, Konto Idealne w Idea Banku oraz Nest Konto w Nest Banku.

Na kilka słów komentarza zasługuje zwłaszcza oferta Citi Handlowego. Standardowo za prowadzenie rachunku Citi Priority jest pobierana warunkowa opłata. Jednak w promocji, która potrwa do końca grudnia, taki ROR można otworzyć na korzystniejszych zasadach. Bank nie pobiera opłaty za konto (bezwarunkowo), nie pobiera też opłat za podstawowe transakcje wykonywane na koncie. Posiadacze tego rachunku mogą m.in. bez prowizji wypłacać gotówkę z bankomatów na całym świecie, dokonywać przelewów krajowych w serwisie internetowym, korzystać z karty debetowej, prowadzić rachunki walutowe. Bank zapewnia, że co najmniej do końca 2020 r. nie zmieni tych warunków. Dodatkowo w ramach promocji klienci mogą liczyć na zwrot naliczonej przez bank marży walutowej, więc w praktyce uniknąć kosztów przewalutowania.  A na dobry początek bank proponuje nowym klientom 150 zł (w pięciu miesięcznych transzach po 30 zł) – warunkiem jest wpływ wynagrodzenia na rachunek (min 2000 zł) oraz dokonanie jednej płatności kartą.

Bonus na start, i to w wysokości 200 zł, można otrzymać także w BGŻ BNP Paribas (po spełnieniu dodatkowych warunków). Jednak minusem samego konta jest ograniczony dostęp do wypłat gotówki. Za darmo można ją wypłacać tylko z własnych maszyn banku oraz bankomatów PlanetCash. Klienci Nest Banku mają nieograniczony, darmowy dostęp do wszystkich krajowych bankomatów. W Idea Banku na razie jest tak samo, ale 13. listopada w cenniku tej instytucji pojawi się prowizja za szóstą i każdą kolejną wypłatę w miesiącu kalendarzowym.

Pewną alternatywą dla kont całkowicie darmowych mogą być rachunki z opłatą warunkową, o ile stawiany przez bank warunek jest prosty do spełnienia. Tak pomyślana jest np. oferta Getin Banku. Żeby nie płacić za Konto Proste Zasady, wystarczy jedna płatność kartą miesięcznie. Tu progiem są transakcje bezgotówkowe kartą o łącznej wartości 100 zł miesięcznie.

Możliwość korzystania z usług bankowych za darmo zapewniają też podstawowe rachunki płatnicze, do których prowadzenia zobowiązane są wszystkie banki. Tu jednak są aż dwa haczyki. Po pierwsze, takie rachunki mają ograniczoną funkcjonalność, nie da się np. powiązać z nimi produktu kredytowego. Po drugie, ta oferta jest kierowana wyłącznie do osób dotąd nieubankowionych. Ktoś, kto już ma konto prowadzone na komercyjnych zasadach i chciałby je zamienić na rachunek podstawowy, musiałby najpierw zamknąć dotychczas używany ROR. To mało wygodne i takiego rozwiązania nie polecamy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *