Powrót do: strona główna | blog
Przewiń w prawo, żeby zobaczyć pozostałe kolumny

Przekaz bankomatowy. Całkowicie darmowy transfer gotówki na drugi koniec Polski

Dzisiaj pieniądze możemy przesłać do dowolnej osoby w Polsce na wiele różnych sposobów. Z pewnością jednym z ciekawszych jest przekaz bankomatowy w sieci Euronetu. Zwłaszcza, że jest on całkowicie bezpłatny.

Nie ma idealnych sposobów szybkiego transferu pieniędzy na drugi koniec Polski. Tradycyjne przelewy bankowe zwykle zajmują parę godzin, w weekendy nie działają i jeszcze wymagają od odbiorcy posiadania konta w banku oraz zwykle karty płatniczej. Przelew ekspresowy jest drogi, jeszcze droższy jest lekko już archaiczny przekaz pocztowy, a w systemie BLIK przelejemy z telefonu na telefon pod podstawowym warunkiem, że już korzystamy z tego systemu i najlepiej, by korzystał z niego również odbiorca pieniędzy.

Na tym tle całkiem nieźle prezentuje się przekaz bankomatowy w sieci Euronet. Najprościej mówiąc, pozwala on na bezpłatny transfer gotówki z jednego bankomatu do innego i co ważne, odbiorca by odebrać pieniądze nie musi mieć żadnej karty płatniczej ani konta w banku – wystarczy mu tylko komórka.

Jak wysłać pieniądze bankomatem?

By skorzystać z przekazu bankomatowego, nadawca musi najpierw znaleźć dowolny z około 6 tys. bankomatów lub wpłatomatów Euronetu. Jeżeli znajdzie ten drugi, to do zrobienia przekazu, nie będzie potrzebował rachunku w banku i karty płatniczej – pieniądze, które chce do kogoś wysłać, po prosty włoży do wpłatomatu.

W wypadku, gdy ma kartę płatniczą jest jeszcze prościej. Pieniądze do przekazu zostaną pobrane z jej rachunku – co ważne bezprowizyjnie – i, co również ważne, nawet gdy skorzystamy z karty kredytowej. Transakcja związana z przekazem bankomatowym Euronetu jest traktowana przez banki, jako bezgotówkowa, co oznacza, że nie powinna być od niej pobrana prowizja, jak od zwykłej wypłaty gotówki w bankomacie z rachunku karty kredytowej.

W praktyce więc nadawca po podejściu do wpłatomatu lub bankomatu musi kliknąć na „Przekaz bankomatowy”. Opcję tę zobaczy albo po włożeniu karty płatniczej i podaniu jej pinu, albo po wybraniu opcji „Transakcje bez karty”.

Następnie trzeba wybrać polecenie „Nadanie przekazu (gotówka)” lub „Nadanie przekazu (karta)” w zależności od tego, czy chcemy wpłacić pieniądze na przekaz do wpłatomatu lub wziąć je z karty.

Potem akceptujemy regulamin – nie ma w nim żadnych sztuczek – i podajemy swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz PESEL. W kolejnym kroku wpisujemy imię, nazwisko i numer telefonu odbiorcy naszego przekazu.

Następnie wpłacamy gotówkę do maszyny lub akceptujemy transakcję z kartą – pamiętajmy że wartość transferu musi wynieść co najmniej 50 zł lub być wielokrotnością tej kwoty. Bankomat drukuje potwierdzenie. Na nim jest bardzo ważny numer transakcji – przekazujemy go odbiorcy, najlepiej SMS-sem.

Jak odebrać pieniądze wysłane przekazem bankomatowym?

Szukamy dowolnego bankomatu Euronetu. Wybieramy opcję „Wypłata bez karty” i następnie „Przekaz bankomatowy ATM transfer”. Wybieramy język transakcji i polecenie „Wypłać Przekaz Bankomatowy”.

Akceptujemy króciutki regulamin i podajemy nasz PESEL oraz numer transakcji otrzymany od nadawcy przekazu. Niezbędny jest też PIN, który Euronet przysłał na naszą komórkę. Gdy to wszystko podamy, bankomat wypłaci pieniądze.

Czy przekaz bankomatowy ma jakieś istotne ograniczenia? Tak – jedno. Maksymalnie możemy w ten sposób wysłać lub odebrać nie więcej niż 2 tys. zł rocznie. Dlatego właśnie przy nadawaniu i odbieraniu przekazu bankomatowego maszyna żąda naszego PESEL. Ten numer pozwala jej sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy już wspomnianego limitu 2 tys. zł.

Ważne jest również to, że na odbiór pieniędzy z bankomatu odbiorca przekazu bankomatowego ma 7 dni. Po tym czasie Euronet wysyła PIN do nadawcy, by wziął z bankomatu pieniądze, których nie chciał odbiorca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *