Powrót do: strona główna

Ranking kont oszczędnościowych >> Porównanie oprocentowania kont oszczędnościowych w styczniu

Konto dla aktywnego

Przewiń w prawo, żeby zobaczyć pozostałe kolumny
Ocena redakcji
Skorzystaj Skorzystaj ://wlodek.produktyfinansowe.pl/e/lead/1147/

Konto Tanie Zakupy

PRZYCHODY NETTO
300 zł
KOSZTY
47,88 zł
Zysk/strata
252,12 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
Ocena redakcji
Skorzystaj Skorzystaj ://wlodek.produktyfinansowe.pl/e/lead/830/

Konto Getin Up

PRZYCHODY NETTO
300 zł
KOSZTY
119,88 zł
Zysk/strata
180,12 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--

Konto Online

PRZYCHODY NETTO
60,15 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
60,15 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
Ocena redakcji
Skorzystaj Skorzystaj ://wlodek.produktyfinansowe.pl/e/lead/829/

Konto Rozsądne

PRZYCHODY NETTO
115,20 zł
KOSZTY
60 zł
Zysk/strata
55,20 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
Ocena redakcji
Skorzystaj Skorzystaj ://wlodek.produktyfinansowe.pl/e/lead/682/

Konto osobiste

PRZYCHODY NETTO
40,77 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
40,77 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--

Lubię to! Konto

PRZYCHODY NETTO
0,16 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
0,16 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--

Eurokonto Mobilne

PRZYCHODY NETTO
0,16 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
0,16 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
PRZYCHODY NETTO
0,16 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
0,16 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
PRZYCHODY NETTO
0 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
0 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--

Konto Dobrze Dobrane

PRZYCHODY NETTO
0 zł
KOSZTY
0 zł
Zysk/strata
0 zł
ZYSK Z PROMOCJI
--
1 2 3
oprocentowanie 1% w skali roku lub wyższe
  program premiowy
  wysoka prowizja za wypłaty z obcych bankomatów w kraju
  program premiowy
  wysokie koszty stałe

METODOLOGIA

Nasz ranking kont osobistych powstał w oparciu o zestawienie przygotowane przez serwis Kontomierz.pl. Podjął się on znalezienia najatrakcyjniejszego rachunku dla dwóch typowych klientów. Pierwsza z tych osób osiąga przychody w wysokości 2500 zł miesięcznie i utrzymuje średnie saldo na poziomie 2000 zł. W ciągu miesiąca wydaje kartą 800 złotych, zleca przez Internet realizację sześciu przelewów zewnętrznych i siedem razy korzysta z bankomatu, w tym raz – z urządzenia obcej sieci. Drugi, lepiej sytuowany klient (6000 zł miesięcznych zarobków, 8000 zł średniego salda), jest też znacznie bardziej aktywny – płaci kartą 1600 zł miesięcznie, wykonuje aż 14 przelewów, 6 razy w miesiącu korzysta z własnych bankomatów banku, a dodatkowo cztery razy z urządzeń należących do innych sieci (w tym raz za granicą). W wyliczeniu nie zostały uwzględnione koszty wymiany walut, a jedynie prowizje za podejmowanie gotówki poza Polską.

Z oferty każdego banku wybraliśmy jeden rachunek – ten, którego używanie będzie najkorzystniejsze dla danego klienta. W rozważaniach pomijamy konta przeznaczone tylko dla przedstawicieli wybranych grup społecznych – emerytów, studentów czy osób młodych. Pod uwagę bierzemy tylko takie rachunki, które może otworzyć każdy pełnoletni klient.

Ranking kont osobistych jest tak naprawdę rankingiem rachunków, których używanie jest najbardziej opłacalne finansowo. O miejscu w końcowej tabeli zdecydował tylko jeden czynnik – różnica między przychodami z odsetek i wypłacanych przez bank premii a kosztami jego prowadzenia, posiadania karty i wykonywania poszczególnych operacji. W wyliczeniu uwzględniliśmy stawki z aktualnych cenników oraz promocje obowiązujące w chwili publikacji rankingu. Całkowicie pominięte zostały takie elementy oferty jak np. dostępność placówek, bankomatów, jakości obsługi czy inne miękkie kryteria.

Wyliczenia firmy Kontomierz.pl nieznacznie zmodyfikowaliśmy. Przede wszystkim zamiast kwot brutto bierzemy pod uwagę wpływające na konto odsetki netto (po opodatkowaniu). Przyjęliśmy też kilka dodatkowych założeń, pozwalających lepiej oszacować przychody z usługi moneyback. Na potrzeby naszego rankingu zakładamy, że 40% wartości zakupów realizowanych kartą przypada na sklepy spożywcze i super-/hipermarkety, 30% na stacje paliw, 10% to wydatki na rozrywkę, 10% – wydatki w sklepach internetowych i 10% – płatności u innych sprzedawców.

KOMENTARZ DO WYNIKÓW

Wnioski, jakie płyną z ostatniej w tym roku edycji rankingu kont osobistych, są umiarkowanie optymistyczne. Niewiele potrzeba, by korzystać z podstawowych usług bankowych za darmo, coraz trudniej jest natomiast zarabiać na posiadaniu konta. Jednak w kilku instytucjach jest to jeszcze możliwe.

Posiadacze Konta Tanie Zakupy w Getin Online otrzymują zwrot 3% kwot wydanych kartą (minimum przez 12 miesięcy), ale tylko u sprzedawców z wybranych branż. Na szczęście są to najpopularniejsze placówki, m.in. super- i hipermarkety, sklepy spożywcze i stacje benzynowe. Kwota zwrotu jest ograniczona do 40 zł miesięcznie i 300 zł. Co ważne, w rozliczeniu bank bierze pod uwagę lata kalendarzowe, a nie dwunastomiesięczny okres od otwarcia rachunku. Ktoś, kto otworzy ten rachunek np. we wrześniu skorzysta z dwóch rocznych limitów i będzie mógł zyskać dzięki moneyback nawet więcej niż wyliczone w naszym zestawieniu 300 złotych. Podobna promocja obowiązuje też w Getin Banku, tyle ze tu koszty prowadzenia konta są zauważalnie wyższe. W efekcie konto Getin UP warto zarekomendować  klientom o profilu zbliżonym do modelowego klienta aktywnego. Jednak już w przypadku menedżera koszty zdecydowanie przeważają nad korzyściami.

Mniej efektowny, ale za to dużo prostszy, jest program moneyback w Eurobanku. Ta instytucja zwraca 0,5% lub 1% wartości wszystkich zakupów kartą (stawka zależy od typu posiadanego rachunku). Kwota zwrotu jest ograniczona do 750 zł w roku kalendarzowym. Rachunki w Eurobanku są też oprocentowane, jednak już tylko na poziomie 0,75% w skali roku. Opłaty za prowadzenie konta są pobierane tylko w przypadku niskich wpływów, a opłaty za używanie karty – przy braku obrotów bezgotówkowych. Jeśli klientowi uda się ich uniknąć, korzystanie z tych rachunków stanie się bardzo opłacalne.

Program zwrotu części kwoty wydanych kartą działa też w Alior Banku i dotyczy posiadaczy Konta rozsądnego. Bank oferuje 3% moneyback za zakupy w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach (do 50 zł miesięcznie i 400 zł rocznie) – ale tylko pod warunkiem regularnego zasilania konta. W dodatku muszą to być wpływy z akceptowanego przez bank źródła, takiego jak np. pensja albo emerytura. Korzystanie z tego konta realnie kosztuje minimum 5 zł miesięcznie, ale opłata rośnie do 17 zł, jeśli rachunek nie jest regularnie zasilany.

Nowością w ofercie T-Mobile Usługi Bankowe jest podwyższone do 3% w skali roku oprocentowanie środków na koncie. Promocyjna stawka dotyczy sald do 5000 zł i jest naliczana pod warunkiem, że w poprzednim miesiącu posiadacz konta przelał na nie pensję, stypendium, rentę lub emeryturę. Podwyższone oprocentowanie będzie naliczane do końca września 2015 r. A ponieważ obsługujący te rachunki Alior Bank nie nalicza opłat za ich prowadzenie ani za podstawowe czynności, oferta mieści się w ścisłej czołówce zestawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *